نبات

نبات به معنی گیاه می باشد و به این خاطر به آن نبات گفته می شود که مصریان و ایرانیان باستان برای استفاده از گیاهان داروئی آن ها را به شکل نبات امروزی تبدیل و مصرف می کرده اند.
نبات نوعی قند است که از نیشکر به دست می آید. برای تهیه آن شکر را با آب می جوشانند و به آن سفیده تخم مرغ و زعفران اضافه می کنند، سپس نخ هایی در آن آویزان می کنند بعد از گذشت 24 تا 48 ساعت بلورهای نبات برروی نخ ها تشکیل می شود.
نبات در ایران از دیرباز سمبل شادمانی و شادباش بوده و جزء جدا نشدنی مهریه و سفره عقد در پیوند ازدواج است. از خاصیت نبات می توان به گرم بودن آن اشاره کرد که استفاده از آن در درمان سردی مزاج، ریشه در سنت ایران زمین دارد. همچنین خاصیت ملین و ضد نفخ آن مشهور است.

/ 1 نظر / 17 بازدید
نوستالوژی

سلام.برای اولین بار وبلاگتونو می بینم.قلم خوبی دارید و مطالب جالبی می نویسین .خوشحال می شم به وبلاگ منم یه سر بزنید.در وبلاگ من می تونید در مورد کارتونها - سریالها و فیلمهای کودکی من مطلب بخونید-عکس و آهنگ ببینید و بشنوید و حتی اون کارتونهارو تهیه کنید.برنامه هایی مثل وروجک و استاد نجار-گوفی - اسکیپی - آلفی - بچه های مدرسه والت -بچه های کوه آلپ - بامزی - بارباپاپا - بلفی و لیلیبیت - بن و سباستین - جیمبو -بولک و لولک - چوبین -دهکده حیوانات - دور دنیا در هشتاد روز - گوریل انگوری - هاج زنبور عسل -هادی و هدی - حنا دختری در مزرعه - هاکلبریفین - مدرسه موشها - جنگل سبز - خانواده دکتر ارنست - لوک خوش شانس - قصه های مجید - ملوان زبل - مارکوپولو - خونه مادر بزرگه - مهاجران - مورچه و مورچه خوار - مسافر کوچولو - دختری به نام نل - نیک و نیکو - باخانمان - پسر مبتکر - پسر شجاع - پلنگ صورتی - پینوکیو - پوروفسور بالتازار - دوقلوهای شگفت انگیز - سندباد - سرنتی پی تی -تام سایر - واتو واتو - کار و اندیشه - زی زی گولو - اوشین - هانیکو -کاراگاه دریک - رکس -و .......